Jahongir Ashurov Minyatür Sergisi, 16 Kasım 4 Aralık 2009

Jahongir Ashurov Minyatür Sergisi, 16 Kasım 4 Aralık 2009

Açılış: 16 Kasım 2009 Pazartesi

Saat: 17.00

Yer: Yıldız Sarayı Çit Kasrı, Barbaros Bulvarı-Beşiktaş/İST.

Tel: 0212. 259.17.42

Jahongir Ashurov

On yedi yıldan beri bu sahada çalışan Jahongir Ashurov'un minyatürleri bilhassa sözlü gelenekten gelen hikayelerden esinlenmiştir. Eserlerinin çoğunu bu hikayelerdeki derin felsefi ve insani bakış açısı üzerine temellendiren sanatçı, Buhara ve İran üsluplarında eser vermekte, ayrıca Mehmed Siyah Kalem'in nesne ve renk kullanımını mümkün olduğunca aza indirgeyen üslubunu takip etmektedir.

Buhara'da XX. yüzyılın başlarına kadar oldukça yaygın olan minyatür sanatı, el yazmalarının tezyininde kullanılırdı. Konaklarda bu işe ayrılan hususi odalarda hat, tezhip, minyatür, cilt sanatçıları ile kağıt ustalarının kolektif çalışmalarıyla, son derece kıymetli sanat eserleri meydana getirilirdi. Konularını çoğunlukla tarih, mitoloji, folklor ve tasavvuftan alan Buhara minyatürlerinde savaş, tören ve şölen sahneleri dikkat çeken temalardır. Çoğunlukla klasik Buhara üslubunda eser veren Ashurov, günümüzde unutulmaya yüz tutmuş olan bu üslubu ihya eden az sayıda kişiden biridir.

Jahongir Ashurov'un eserleri Orta Asya'nın birçok şehri ile Amerika ve Avrupa'nın önemli galerilerinde sanatseverlerin ilgisine sunulmuş, ayrıca British Museum ve Victoria & Albert Museum koleksiyonlarında yer almıştır.

Photo Gallery